• Data publikacji: 12.10.2022

Byłeś na wakacjach w Hiszpanii? Zakochałeś się w hiszpańskiej paelli? Jesteś zapalonym kolarzem? Lub po prostu chcesz zainwestować pieniądze by na Ciebie pracowały a nie tylko „odpoczywały” w banku? To świetnie! Pierwszy krok już za Tobą! Gratuluję!

A teraz po kolei.

-1-

Pierwsze co musimy zrobić to znaleźć wymarzoną nieruchomość w gąszczu ofert internetowych.  

Mamy kilka możliwości:

– wersja 1: robimy wszystko sami. Znajdujemy ofertę. Sprawdzamy ją. Lecimy oglądać i kupujemy. Brzmi prosto, prawda?

– wersja 2: szukamy tylko deweloperów (jeśli myślimy o nowym mieszkaniu). Znajdujemy ofertę. Umawiamy się na termin i lecimy obejrzeć…lub jeśli nie mamy czasu kupujemy w ciemno tylko wg. planów i prezentacji.

– wersja 3: BIERZEMY POŚREDNIKA!  Ta opcja jest zdecydowanie najlepsza, najbezpieczniejsza i niejednokrotnie wbrew pozorom najtańsza. 

-2-

PropertyForYou działa dla Państwa w następującym zakresie

* jeśli wybieramy tę opcję zadaniem pośrednika jest znaleźć najciekawsze oferty dostosowane do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Zadaniem biura nieruchomości jest też wstępne zweryfikowanie ofert zanim klient pojedzie na miejsce

* oględziny potencjalnych nieruchomości na miejscu + wsparcie językowe jeśli istnieje potrzeba. Mimo, iż nasze biuro mieści się w Polsce jesteśmy w stanie uczestniczyć z Państwem podczas wizyty w Hiszpanii.

* pomoc w organizacji całego procesu zakupu i uzyskaniu informacji jakie są etapy budowy przy ofertach z rynku pierwotnego. 

* wsparcie przy uzyskaniu porady prawnej

* pomoc w organizacji dokumentów potrzebnych do kredytu

* wskazanie firm zajmujących się wykończeniem i dekoracją wnętrz. Mieszkania deweloperskie oddawane są w następującym stanie: łazienki w pełni wykończone, kuchnia meble kuchenne, pokoje podłogi i ściany odmalowane.

PropertyForYou działa na najwyższych standardach, dlatego też bardzo ważne dla nas jest bezpieczeństwo klienta. Posiadamy ubezpieczenie OC oraz współpracujemy TYLKO ze sprawdzonymi deweloperami, kancelariami prawniczymi i biurami pośrednictwa w Hiszpanii.

-3-

Niezależnie od tego, którą z powyższych wersji wybierzemy przy zakupie naszego wymarzonego lokum w słonecznej Hiszpanii, musimy pamiętać o tym, że sama cena za nieruchomość to nie wszystko. Tak jak wszędzie będą nas czekały opłaty dodatkowe, których nie unikniemy.

Poniżej spróbuję wyjaśnić po krótce jakie są składowe finalnej ceny naszej nieruchomości. 

Wybieramy nieruchomość. Podoba nam się wizualnie, lokalizacyjnie, w skrócie, chcemy właśnie tą. 

Kilka informacji o kosztach dodatkowych i formalnościach: 

Zacznijmy od początku . Rynek pierwotny. Cena nieruchomości w większości przypadków jest wysokości netto. Do tej kwoty musimy doliczyć tzw. IVA czyli VAT i wynosi 10% wartości nieruchomości.  

Dodatkowe koszty przy zakupie to ok 13-15% wartości nieruchomości. W ich skład wchodzą min:

– 1,5% tzw. AJD (impuesto de Actos Juridicos Documentados) czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Płatny przy zakupie nowych nieruchomości z rynku pierwotnego. Jeśli kupujemy nieruchomość z tzw. drugiej ręki to tej opłaty nie ma do momentu, gdy nie posiłkujemy kredytem. Wówczas wynosi 1,5% wartości nieruchomości.

–  koszty administracyjne. Są to wszelkie dodatkowe koszty jakie poniesiemy. Czyli:

* notariusz: opłata uzależniona od wartości nieruchomości i uregulowana przepisami prawnymi. Może ulec zmianie jeśli posiłkujemy się kredytem (doliczana jest kwota aktu notarialnego kredytu hipotecznego).

* wpis do księgi wieczystej: ustalany na podstawie wartości nieruchomości

* jeśli chcemy posiłkować się kredytem hipotecznym zostanie przygotowana na potrzeby kredytu wycena nieruchomości. Koszt takiej wyceny to ok. 300-600 euro.

* prowizja bankowa przy kredycie

* prowadzenie rachunku bankowego – opłaty zgodnie z tabela opłat w banku

* ITP. – czyli podatek od przeniesienia. Płatny w sytuacji, gdy planujemy zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Do wysokości  10% wartości nieruchomości w zależności od regionu i gminy i jeśli cena całkowita nie przekracza 1 mln. Euro. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania Itp. Nie dotyczy umów sprzedaży z VAT-em. 

* prawnik. W tym miejscu chciałabym zatrzymać się na dłużej. Nie jest obowiązkowe skorzystanie z usług kancelarii prawniczej. Jednakże mocno rekomendujemy skorzystanie z tego rodzaju wsparcia. Koszt? W zależności od zakresu usług ok 1% wartości nieruchomości. Jednakże cena jest ustalana po spotkaniu/rozmowie z przedstawicielem kancelarii prawniczej.

-4-

Kilka słów o tym dlaczego warto skorzystać z usług prawnika.

Po pierwsze. Prawnik rezydujący w Hiszpanii i zajmujący się zakupem/sprzedażą mieszkań jest na bieżąco z wszystkimi przepisami, które dla nas mogą okazać się trudne. 

Po drugie. Korzystając z usług prawnika dostajemy w zamian bezpieczeństwo transakcji. Jego głównymi zadaniami są:

– sprawdzenie umowy kupna-sprzedaży

– sprawdzenie stanu nieruchomości, a przede wszystkim jej historii i zadłużeń jeśli takowe były. Bardzo ważny aspekt przy zakupie z rynku wtórnego!

– założenie w naszym imieniu konta w hiszpańskim banku (jeśli nie chcemy lub nie możemy zrobić tego osobiście). Jest to obowiązek dla obcokrajowców. Z hiszpańskiego konta będą w przyszłości pobierane opłaty za użytkowanie nieruchomości oraz media.

– złożenie wniosku o nadanie numeru N.I.E (Número de Identificación Extranjero ). Czyli numeru identyfikacji podatkowej dla obcokrajowców. Tak jak w przypadku konta bankowego jest to rzecz niezbędna. Nie ma możliwości podpisania aktu notarialnego bez tego numeru. 

Koszt pełnomocnictwa notarialnego dla powyższych czynności to ok 250 eur. 

– obecność prawnika przy podpisaniu aktu notarialnego 

– pomoc przy zawarciu umów min. z dostawcami energii itp. po podpisaniu umowy notarialnej przeniesienia własności (cały proces rejestracji nieruchomości trwa ok 2 miesięcy).

-5-

Dokumenty i procedury, które musimy spełnić by zakupić nieruchomość:

– ważny dokument tożsamości Dowód osobisty lub paszport

– numer N.I.E

– założone konto bankowe w Hiszpanii 

Powyższe warunki możemy a nawet musimy zrobić po podpisaniu umowy rezerwacyjnej i przed umową notarialną. 

– jeśli planujemy ubiegać się o kredyt hipoteczny to składamy wniosek w hiszpańskim banku, najlepiej tam, gdzie mamy konto. Procedura bardzo podobna jak w Polsce…może nawet trochę łatwiejsza.

– po podpisaniu umowy rezerwacyjnej (zazwyczaj opłata rezerwacyjna jest w wysokości 10% wartości nieruchomości, zdarzają się przypadki, że jest ona ustalana indywidualnie z właścicielem nieruchomości) podpisujemy umowę sprzedaży w zwykłej formie i wpłacamy ustalone kolejne transze, jeśli mamy do czynienia z nieruchomością z rynku pierwotnego. Jeśli zakupu dokonujemy na rynku wtórnym to po podpisaniu umowy rezerwacyjnej ustalany jest termin umowy notarialnej i końcowej wpłaty. Podobnie jak u nas. 

– po akcie notarialnym wpisanie nieruchomości do ksiąg zajmuje ok 2 miesiące. 

A później? Później pozostaje nam już tylko cieszyć się naszym nowym domem lub inwestycją. Ale o inwestycji kilka słów innym razem.

Informacje powyżej choć na pierwszy rzut oka wydają się drogą przez mękę jednakże przy wsparciu naszej firmy PropertyForYou staną się dużo prostsze.