• Data publikacji: 13.10.2022

Kraj ten niewątpliwie przeżywa swoisty „boom” wśród Polaków, którzy decydują się na zakup nieruchomości w szczególności na słonecznym wybrzeżu Costa Blanca.

Zastanawialiście się dlaczego?

Powodów może być kilka.

Po pierwsze: 

Śródziemnomorski i suchy klimat, który daje nam prawie 300! słonecznych dni w roku. Dzięki temu mamy możliwość korzystania z uroków życia praktycznie przez cały rok. 

Costa Blanca Oferuje nam dostęp do wielu atrakcji turystycznych oraz możliwość uprawiania sportów takich jak: golf, tenis, kolarstwo szosowe (bardzo dużo doskonałych tras z przewyższeniami), piesze wycieczki czy sporty wodne jak kitesurfing czy windsurfing. 

Po drugie: 

Wielu Europejczyków, a w tym Polaków zaczęło zastanawiać się nad drugim domem w Hiszpanii ze względu na mocno niepewną sytuację za wschodnią granicą.  Ze względu na swoje położenie kraj ten brany jest pod uwagę jako swoisty azyl. Bardzo dużym zainteresowaniem w związku z tym cieszą się zamknięte osiedla z kompleksami basenowymi. Wg. spółki Rellox wynika, ze w wyniku rosyjskiej inwazji zainteresowanie nieruchomościami w Hiszpani wzrosło z miesiąca na miesiąc o 45%, w przypadku Majorki o 111% a Wysp Kanaryjskich o 70%.

Po trzecie:

INFLACJA. To słowo klucz dla wielu osób, ale i prognoz. Pandemia plus wojna w Ukrainie mocno osłabiła Złoty, który w drugiej połowie roku nadal jest pod presją. To daje impuls do inwestycji w nieruchomości w innych krajach takich jak Hiszpania właśnie. Nikt do końca nie wie jak ta sytuacja się zakończy. We wrześniu 2022 inflacja była na poziomie 17,2% . Tak wysoki poziom zanotowano pierwszy raz od lutego 1997 roku.

Po czwarte, ostatnie:

Ceny mieszkań w Polsce. Inflacja, wojna w Ukrainie, problemy z materiałami budowlanymi czy Pandemia miały ogromny wpływ na wzrost cen mieszkań w Polsce. Te wszystkie naczynia połączone zbudowały nam w Polsce rynek nieruchomości nieadekwatnie drogich w porównaniu np. z czynszami najmu, które zostały relatywnie niskie. 

Dzisiaj za podobne pieniądze, a nierzadko nawet lepsze, jesteśmy w stanie kupić takie samo mieszkanie w Hiszpanii. Dodatkowym atutem jest też możliwość otrzymania kredytu w hiszpańskim banku często przy prostszej procedurze niż w Polsce.

Jeśli zatem myślimy o zakupie nieruchomości to właśnie teraz jest ten moment. Niezależnie od tego czy planujemy mieć drugi dom czy chcemy czerpać zyski z wynajmu warto się zastanowić nad tym pomysłem.